Calendar

S. Anselm's School

Future Term  Dates

http://www.sanselms.co.uk/term-dates


SUMMER TERM 2014

 

     April  
       
21 Mon    Bank Holiday
22 Tues   Inset
    19.00-20.00 Boarders Return
23 Wed  08.25 Day Pupils Return
    14.15 Cricket: U11A & B v The Elms (H)
24 Thurs   Saint Anselm's Day
    18.30-20.30 Haddon Hall Drinks Party
26 Sat 14.00 Rounders: 1st & 2nd, U11A & B v Ranby (A)
    14.15 Cricket: 1st XI, U11A v Ranby (A)
      The Friends of S. Anselm's Clay Pigeon Shoot
27 Sun 14.15 Cricket: 1st XI v Mowden Hall (H)
    17.15 Sunday Service at All Saints' Church, Bakewell
28  Mon 12.45 Confirmation Class
    15.30 Chapel Choir Leave for Stowe
    Pre-Prep do Bike-Ability
29 Tues 19.00 Chapel Choir Return from Stowe
30 Wed 14.15 Cricket: U11A & B, U9A & B v Wellow (H)
    14.15  Cricket: 1st XII v Malsis (H)  Additional fixture 
    14.30 Rounders: 1st, 2nd, U11A, U10A & B v Foremarke (A)
       
     May  
       
Thurs UKMT Junior Maths Challenge (Years 7 & 8)
      Year 4 visit Mr Bonsal's Farm (am only)
      Year 8 Science Evening
2 Fri 09.30 House Times Table Competition
    11.30 Informal Concert
    12.15 Pre-Prep Exeat Starts
    12.30 Exeat Starts
    12.45 Year 6 Parent/Teacher Meeting
Mon 19.00-20.00 Boarders Return
Tues  08.25 Day Pupils Return
    10.30-14.00 Year 1 visit Bolsover Castle
    14.20 Year 6 Geography - Monsal Trail Investigation
7 Wed 14.15 Cricket: 1st XI v Wellow (A)
    14.15 Cricket: U11A, B & C v Hill House (H)
    14.30 Rounders: U11A & B v Hill House (A)
    16.00 Rounders: 1st & 2nd v QEGS, Ashbourne (A)
8 Thurs    Year 6 History & Science Trip
9 Fri   Buxton Music Festival
    19.00 Moscow Philarmonic Orchestra Trip, Sheffield City Hall
10 Sat 11.30-15.30 Whole School Open Day
    14.15  Cricket: 1st & 2nd XI v Trent College (H)
    14.30 Rounders: 1st, 2nd & 3rd v Denstone College (H)
11 Sun 17.15 Sunday Service at All Saints' Church, Bakewell
12 Mon   CE Mental Maths Exam
      Year 2 visit Bakewell Church (afternoon)
    12.45 Confirmation Class
    14.15 Year 3 Village Study (Great & Little Longstone)
13 Tues   CE French Listening Exam
    Year 1 to Mr Straw's House & Clumber Park
    14.00 Worksop Athletics U13/U12/U11
    14.00 U9 Rounders Festival at Barlborough (A)
    19.30 'Henry IV Part 1', Royal Shakespeare Company, Stratford
14 Wed 14.15 Cricket: 1st XV v Grace Dieu (H)
    14.15 Cricket: U11A & B v Grace Dieu (A)
    14.15 Cricket: U9A & B v Ranby (H) Change of venue
    14.30 Rounders: 1st & 2nd v Hill House (H)
    14.30 Rounders: U9A v Terra Nova (A)
15 Thurs   CE French Oral Exams
    9.30  Whole School Photo
16 Fri   CE French Oral Exams
    S. Anselm's Sponsors Chatsworth Horse Trials
    15.30 Rounders: 1st, 2nd & U11A v Westbourne (H)
      Parents & Staff Musical Evening
    10.00-17.00 Year 3 Trip to Creswell Crags
17 Sat    S. Anselm's Sponsors Chatsworth Horse Trials
    14.00 Girls' Tennis: U13/12 v Ranby (A)
    14.15 Cricket: 1st & 2nd XI v Denstone (H)
    14.15 Cricket: U11A, B & C, U9A & B v Witham at Ranby (A)
    14.30 Rounders: U11A, U10A, U10/11B & U9A v Witham at Ranby (A)
18  Sun 

S. Anselm's Sponsors Chatsworth Horse Trials

      U13/12/11 at Repton Tennis Festival (A)
    12.30 U11 at Stowe Cricket Festival (A)
    17.15 Sunday Service at All Saints' Church, Bakewell
19 Mon 15.30 Cricket: U9A & B v Hill House (H)
    15.30 Rounders: U9A & B v Hill House (H)
      Year 7 Trip to Peveril Castle (afternoon)
20 Tues   Year 4 Science Trip to Ilam hall - Habitats (all day)
    15.30-16.45 Rehearsals for the Summer Concert
     17.15 Summer Concert in Hargreaves Hall
21 Wed 14.15 Cricket: 1st & 2nd XI v Terra Nova (H)
    14.15 Cricket: U11A & B v Terra Nova (A)
    14.15 Cricket: U9A & B v Westbourne (A)
    14.30 Rounders: 1st & U10A v Wellow (A)
22 Thurs   ABRSM Exams
    14.00 Governors' Meeting
    19.45 'One Man, Two Governors', Lyceum - Sheffield
23 Fri   House Swimming Gala
    12.15 Pre-Prep Half-Term Begins
    12.30 Half-Term Begins - Interims
    12.30 Hay Festival Departs
25  Sun    Hay Festival Returns
       
    June   
       
Sun 19.00-20.00  Boarders Return
Mon 08.25 Day Pupils Return
Tues   School Exams (Years 6-7) & CE
      Year 2 Trip Round Bakewell (afternoon)
4 Wed   School Exams (Years 6-7) & CE
    12.00 Cricket: U12 at Donald Carr Trophy, Repton (A)
    14.15  Cricket: U9A & B v The Elms (A) 
    14.30 Rounders: 1st, 2nd/11B, U11A & U10A v Grace Dieu (H)
    14.30 Rounders: U9A & B v Wellow (A) 
5 Thurs   School Exams (Years 6-7) & CE
Fri    Year 4 History Trip to Jorvik & The Dig, York
      Year 8 Trip to Alton Towers
    13.00 6W to Watch The Concert at Buxton Pavilion
Sat 14.00 House Cricket
    14.00 Rounders: 1st & 2nd v Mt St Mary's (H)
8 Sun 15.30 Grandparents' Jazz & Afternoon Tea
    17.15 Sunday Service at All Saints' Church, Bakewell
9 Mon    Year 8 Climbing The Three Peaks, Yorkshire
    14.00 Year 3 Outing to Treak Cliff Cavern, Castleton
      Year 6 London Excursion
    19.30 'Henry IV, Part 2', Royal Shakespeare Company, Stratford
10 Tues   Year 8 Climbing The Three Peaks, Yorkshire
      Year 6 London Excursion
      Year 5 Ancient Greek Morning
    15.00 Cricket: U9A v Barlborough (A)
11 Wed 13.00 U11 Ampleforth Cricket Festival (A)
    14.15 Cricket: 1st & 2nd XI v Hill House (A)
    14.30 Rounders: 1st & U11A v Terra Nova (H)
    14.30 Rounders: U10A & U11/10B v Terra Nova (A)
    14.30 Rounders: U9A v Westbourne at Abbeydale (A)
12 Thurs 11.30 New Reception Parents' (Sept 14) Information Meeting
    11.30 New Year 3 Parents' (Sept 14) Information Meeting
    11.30 Informal Concert
    12.15 Pre-Prep Exeat Starts
    12.30 Exeat Starts
13  Fri    Northern Prep Schools Regatta at Sedbergh
14 Sat   

Northern Prep Schools Regatta at Sedbergh

15 Sun   Northern Prep Schools Regatta at Sedbergh
    18.00 Confirmation at All Saints' Church, Bakewell
  19.00- 20.00 Boarders Return
16  Mon    Year 8 Production Week
      New Pupils Day
      Year 7 Gergraphy Day - Longstone Edge Investigation
17 Tues  10.00 Year 5 Geography/Science Trip to Derbyshire Wildlife Trust - Whistle Stop Centre
    11.30 U12/11 at IAPS Athletics, Leeds
    13.00 Year 2 visit The Old House Museum
18 Wed 14.00 U11 Rounders Festival at St Peter & St Paul (A)
    14.15 Cricket: 1st XI v Sedbergh (H)  Change of venue
    14.15 Cricket: U11A v Smallwood (H)
    14.15 Cricket: U9A v Smallwood (A)
19 Thurs   Parent & Child Golf Day
20 Fri 15.30  Junior House Rounders
    19.00 Year 8 Production: 'The Good Old Days 1914'
21 Sat 10.30 Rounders: U9A & B v Foremarke (H)
    14.00 Senior House Rounders
    14.15 Cricket: 1st XI v Abberley Hall (H)
    14.15 Cricket: U11A v Windlesham House (H)
    19.00 Year 8 Production: 'The Good Old Days 1914'
22 Sun   Year 8 Sailing with RYA, Salcombe Until 27th June
23 Mon   Year 6 Sports Tour Departs
      Year 7 Wilderness Trip
24 Tues   Year 7 Wilderness Trip
      LAMDA Exams
25 Wed   Year 7 Wilderness Trip
      Year 8 Sailing
      Junior Forms Adventure Trip Departs
    14.15 Cricket: U11A & B v Westbourne (A)
    14.15 Rounders: U9A & B v Ranby (H)
      Year 6 Sports Tour Returns
27 Fri   Junior Forms Adventure Trip Returns
      Year 8 Return From Salcombe
    14.15 Nursery Sports Day & Picnic
    18.00 Staff v Parents Cricket & Rounders Evening
28  Sat  10.00 Pre-Prep Sports Day
    11.00 Prep Sports Day
29 Sun   Hugh Price Celebrating 40 Years at S. Anselm's & Old Anselmian's Day
      S. Anselm's Bike Ride 
    17.15 Sunday Service at All Saints' Church, Bakewell
      S. Anselm's Regatta
30 Mon   Year 8 Leavers' Trip to Glencoe Centre, Scotland, Departs
      OPRO Gumshield Fitting
    14.30 Pre-Prep Summer Concert
       
    July  
       
Tues   Year 8 at Glencoe Outdoor Centre
      Pre-Prep Outings Day
    15.30-18.00 Year 2 Barbecue & Games Event
2 Wed   U12/11 IAPS National Athletics at Birmingham
      Year 8 at Glencoe Outdoor Centre
    14.15 Cricket: U11A & B, U9A & B v St Peter & St Paul (H)
    14.30 Rounders: U11A & U9A v St Peter & St Paul (A)
3 Thurs    Year 8 Leavers' Trip to Glencoe Centre, Scotland, Returns
    14.30 Nursery Leavers' Assembly
4 Fri 13.00 Cricket: Year 8 Lads v Dads
    13.00 Rounders: Year 8 Leavers v Mums
    15.30 Leavers' Service
      Year 8 Leavers' Supper for Children & Parents
5 Sat 10.00 SPEECH DAY
    13.00 End of Term & Year