S. Anselm's School

Staff

Headmaster
Mr Peter Phillips, B.A. (Hons), M.A., P.G.C.E.(S.P.L.D.), N.P.Q.H.

Director of Studies
Mrs Sara R Taylor, B.A. (Hons), P.G.C.E.,  Head of Classics

Head of Pre-Prep
Mrs L J Donnelly B.Ed.(Hons)

Teaching Staff
Mrs J Bennion B.A. (Hons), P.G.C.E., Head of Art
Mr Mark Bonner, B.Sc (Hons), P.G.C.E, Head of Boarding
Mrs Donna L Brailich, B.Ed.(Hons), Director of Sport, Head of Girls' Games
Mr John Carr, B.A.(Hons), P.G.C.E., Head of English
Mrs Claire Corner, B.A. (Hons) Q.T.S.
Mrs Nichola Dinnigan, Head of Music
Mrs Juliet L Elvin, B.A.(Hons), P.G.C.E.            
Miss Louise Flack, B. Ed.
Mrs Christine M Franklin, M.A., Cert.Ed., LLCM, AMBDA, Head of Learning Support    
Mrs H Hunter, M.A., B.A.( Hons), Q.T.S, Head of Drama
Mr J Mortimer, B.A. (Oxon), P.G.C.E, M.A., Head of Maths
Mr Mark Percival B.Mus. Hons. Director of Music Performance
Mr Hugh G K Price, B.A.(Hons), M.Phil., A.C.P.
Mr Dale Robinson B.Sc.(Hons), PGCE, D.Hyp, M.HA
Mrs Sue Roper,  B.Ed., P.G. Dip. (Dyslexia)
Mr Adam J B Salt, B.A.(Hons), P.G.C.E.,  Head of French
Mrs Rachel Shimwell, B.A.(Hons), P.G.C.E., DELTA
Mr Daniel Stewart, B.A. (Hons), Q.T.S., Director of Sport
Mr Jonathan E J Watt, B.Sc.(Hons), P.G.C.E., Head of Science, Head of Year 7
Mrs A J Whawell MA, MBA, PGCE.,Head of Geography, Head of Year 8
Mr Ben Wood B.A.(Hons)

Classroom Assistants
Mrs Mandy Brewster

Pre-Prep
Mrs Lulu  Caudwell, Mont. Dip
Miss C Dawson, B.A. (Hons), Q.T.S.
Mrs L Scott, BSc, MSc, PGCE, PGDip SpLD, AMBDA
Mrs Wendy Wortley, B.Ed.(Hons)  

Pre-Prep Assistants
Mrs Wendy Andrejczuk
Mrs J Morewood
Ms Sarah Rogers 
Mrs Serena Taylor

Nursery
Miss Sarah Aitken, B.A.(Hons), P.G.C.E.
Mrs Janice  Robinson

Peripatetic Instrumental Teachers
Mrs Molly Cottam
Mrs Rosemary Dobbin
Ms Miriam Hill
Ms Kate Huddie
Mr Andrew Marples
Mrs Helen-Elizabeth Naylor
Mr Greg Rawson
Mrs Katy Strudwick
Mrs Sarah Walker
Mr Mark Percival
    

House Parents  

Slieve More                         Helen and Martin Seddon     
Assistant Matron                    Jessica Redfearn

School House                        Mark Bonner, Head of Boarding
                                             Ben Wood
                                             Claire Corner      
                                             James Mortimer                  
                                             Dale Robinson
                                             Emma Southam (Assistant Matron)

Evening Matrons
Rachel Sheldon
Phyllis Walker

Head Nurse
Helen Seddon R.G.N. B.MedSc(Hons)

Facilities Manager
Richard Newton

Facilities Staff
Martin Harrison
Bill Kirkham
Derek Brock

Catering Manager
Julie Greatrex

Kitchen Staff
Karen Coleman
Joanne Connell
Sue Froggatt
Jayne Froggatt
Diane Harrison
Kate Hill
Philippa Newton
Ruth Oldfield
Rachel Sheldon
Ann Webster

Accounts Department
Carol Bacon
Alan Schofield

School Secretary
Claire Greatorex

Bus Drivers 
Kevin Gallimor (Sheffield)
Bill Kirkham     (Ashbourne)
Kevin Senior    (Matlock)

ICT Technician
Steve Waxman