February 2019

MonTueWedThuFriSatSun
1
  • Nursery & Pre Prep: Travelling Book Fair, Pre-Prep Library
  • Chapel Choir Evening with Guest Appearances from Aquarelle Guitar Quartet
2
  • Whole School & College Open Morning
  • **CANCELLED**Boys’ Hockey : U9 Hockey Festival (H)
  • Netball: S. Anselm’s U9 Festival (H)
  • Netball: College A, College B, U13A v Denstone College (H)
  • ***Cancelled ***Boys’ Hockey: U15/14 vs Denstone College (H)
  • Netball: U13B, U13C & U11A v Denstone College (H)
3
4
  • Prep School : Canon Kaunhoven Assembly
  • Pre Prep : Parent Teacher Meetings
5
  • Boys’ Hockey: Coaching & Mixed Match v SPSP (H)
  • Pre Prep : Parent Teacher Meetings
  • Year 3 & 4 : Parent Teacher Meetings, Library
6
  • Boys’ Hockey: U11A vs Foremarke (H)
  • Netball: U10A v St Peter & St Paul (A)
  • Boys’ Hockey: U13 A/B vs Yarlet (A)
  • Netball: U13A, U13B, U13C v Worksop College (H)
  • Boys’ Hockey: U11B vs Foremarke (H)
7
  • House Meetings : Capital City Quiz
  • Year 6 : Tudor Evening
  • Y8- Arkwright Confirmation Class
8
9
  • Half Term
10
  • Half Term
11
  • Half Term
12
  • Half Term
13
  • Half Term
14
  • Half Term
15
  • Half Term
16
  • Half Term
17
  • Half Term
18
  • Boarders & Day Pupils Return
  • Nursery Parent Meetings
19
  • Nursery Parent Meetings
  • Boys' Junior Hockey League
20
  • Year 3 : Project Visit to “The Kandy Factory”
  • ‘Chapel Choir Workshop’ delivered by Peter Davis, Oakham School Director of Music
  • Nursery Parent Meetings
21
  • Nursery Parent Meetings
  • Year 7 –Kinder : History Film Night – Empire Of The Sun
22
  • Kinder & Derwent : Diving session
  • Informal Concert , Hargreaves Hall
  • Nursery Parent Meetings
23
  • Boy’s Hockey: Junior House Matches Round 2 (H)
  • Netball: Junior House Matches (H)
  • Boys’ Hockey: Senior House Matches Round 2 (H)
  • Netball: Senior House Matches (H)
24
25
  • ABRSM Workshop, Hargreaves Hall
26
  • Steele Pan Workshop (All Day)
  • Netball: U9A & U9B, v St Peter & St Paul (H)
27
  • U11 Rugby Sevens Festival - Packwood (A)
  • Netball : U11A & U10A v Grace Dieu (H)
  • Netball: U11B & U10B v Grace Dieu (H)
  • Netball: U13a, U13b, U13c v QEGS (H)
  • Boys’ Hockey: U13 A & B v QEGS HOME
  • Boys’ Hockey: U12A & B v QEGS HOME
28
  • Y8- Arkwright Confirmation Class
  • Cross Country: U9 Grace Dieu (A)